4 kwiecień 2024

WIOŚ nałożył kary na stację demontażu pojazdów z powiatu kartuskiego

zdjęcie: WIOŚ nałożył kary na stację demontażu pojazdów z powiatu kartuskiego / pixabay/3381452
Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Gdańska nałożyli 130 tys. zł kar na firmę z powiatu kartuskiego zajmującą się demontażem pojazdów wycofanych z eksploatacji. W trakcie kontroli stwierdzono szereg naruszeń.

"Podmiot kontrolowany posiada wymagane decyzje, w tym decyzję Marszałka Województwa Pomorskiego określającą gospodarkę odpadami, wydaną na prowadzenie tego typu działalności na jednej działce. Jednakże przedsiębiorca zgromadził na terenie kolejnych czterech działek, na które nie posiadał pozwolenia, ok. 700 pojazdów wycofanych z eksploatacji, odpady oraz części pojazdów" - przekazał zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska (WIOŚ) Radosław Rzepecki.

Wyjaśnił, że inspektorzy WIOŚ w trakcie kontroli stwierdzili na terenie przedsiębiorcy magazynowanie olejów odpadowych niezgodne z wymaganiami, w tym na nieutwardzonym, nieszczelnym terenie, czy w pojemnikach z narażeniem na warunki atmosferyczne.

Brakowało monitoringu wizyjnego części miejsc magazynowania odpadów. Ponadto kontrolowany przedsiębiorca zbierał odpady w postaci tworzyw sztucznych, pianki i gumy oraz zużyte opony bez zezwolenia. Do tego prowadził ewidencję odpadów niezgodnie ze stanem rzeczywistym.

Rzepecki dodał, że w marcu br. przeprowadzono postępowanie pokontrolne, którego efektem było wymierzenie administracyjnych kar pieniężnych: 100 tys. zł za nieprowadzenie monitoringu wizyjnego miejsc magazynowania odpadów palnych, takich jak opony samochodowe, tworzywa sztuczne, gąbki czy guma (największa z kilku pryzm miała 20 metrów długości, 15 metrów szerokości i 4 metry wysokości).

Ponadto nałożono kary w wysokości 10 tys. zł za magazynowanie olejów odpadowych niezgodnie z przepisami, co polegało na braku zabezpieczenia pojemników przed działaniem czynników atmosferycznych czy też brakiem oznakowania miejsc magazynowania tych odpadów, oraz 20 tys. zł za prowadzenie ewidencji odpadów niezgodnie ze stanem rzeczywistym, co polegało między innymi na niewpisywaniu w kartach ewidencji masy i rodzaju odpadów powstałych z demontażu pojazdów.

Zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska zapowiedział, że wobec skontrolowanego podmiotu toczą się kolejne postępowania. (PAP)

pm/ mmu/