4 kwiecień 2024

Policyjne kontrole pseudokibiców; sprawdzono 422 pojazdy i prawie 700 osób

zdjęcie: Policyjne kontrole pseudokibiców; sprawdzono 422 pojazdy i prawie 700 osób / pixabay/2827999
Pomorscy policjanci przeprowadzili działania ukierunkowane na walkę z przestępczością pseudokibiców. Przez dwa dni skontrolowali 422 pojazdy i wylegitymowali prawie 700 osób. U 8 znaleziono narkotyki.

"Celem działań, do których zaangażowani zostali policjanci kryminalni, prewencji i ruchu drogowego z komend miejskich i powiatowych województwa pomorskiego, było m.in. przeciwdziałanie zakłóceniom porządku publicznego przez osoby związane ze środowiskiem pseudokibiców oraz kontrolowanie pojazdów, którymi mogą się przemieszczać, a także przewożonych w nich osób i bagażu" - podała w czwartek mł. asp. Anna Banaszewska-Jaszczyk z biura prasowego pomorskiej policji.

Zaznaczyła, że do zadań policjantów biorących udział w tym przedsięwzięciu należało również sprawdzanie miejsc grupowania się pseudokibiców i znalezienie przedmiotów, których posiadanie jest zabronione bądź pochodzących z przestępstwa lub mogących służyć do jego popełnienia, a także nielegalnych substancji.

"W efekcie zrealizowanych na terenie Pomorza działań policjanci skontrolowali łącznie 422 pojazdy i wylegitymowali 693 osoby" - powiedziała funkcjonariuszka.

Podała, że wśród skontrolowanych i wylegitymowanych osób, policjanci zatrzymali 8, przy których znaleźli narkotyki.

Jednym z zatrzymanych był kierujący poddany kontroli drogowej na terenie powiatu gdańskiego, który miał 150 gramów środków odurzających i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. W Gdyni natomiast zatrzymana została para, związana ze środowiskiem sympatyzującym z gdyńskim klubem piłkarskim, która przy sobie oraz w miejscu zamieszkania miała łącznie 100 gramów mafedronu i marihuany. Policjanci zabezpieczyli także wagi elektroniczne, telefony i gotówkę.

Do kolejnych zatrzymań doszło w Tczewie, 49-latek miał ponad 34 gramy środków odurzających, oraz w Kwidzynie gdzie znaleziono przy mężczyźnie niewielką ilość marihuany.

Złamania przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, dopuściły się również dwie osoby z powiatu puckiego oraz jedna osoba z powiatu starogardzkiego.

Ponadto funkcjonariusze zatrzymali trzy osoby poszukiwane, byli to 40-latek i 15-latka wylegitymowani w Gdyni, oraz 67-latek w Tczewie, na którego wystawiony został wcześniej nakaz doprowadzenia do aresztu śledczego.

W działaniach, które zostały przeprowadzone 27 i 28 marca każdego dnia zaangażowanych było ponad 100 funkcjonariuszy.

"Przestępstwa i wykroczenia popełniane przez pseudokibiców często mają miejsce poza obiektami sportowymi oraz bez związku z nimi" - wyjaśniła Banaszewska-Jaszczyk.

Dodała, że wielokrotnie kilkunastoosobowe grupy pseudokibiców, w celu demonstracji swoich sił, jeżdżą autami wyposażeni w maczety, pałki, ochraniacze na zęby, kominiarki bądź inne przedmioty wykorzystywane do konfrontacji siłowej między antagonistycznie nastawionymi do siebie kibicami klubów piłkarskich z całego kraju.

Wtedy - zdaniem funkcjonariuszy - dochodzi do prowokacji i tzw. ustawek.

Policjantka zapowiedziała, że tego rodzaju wcześniej czynności, organizowane przez policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Pseudokibiców Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, będą odbywać się będą cyklicznie.(PAP)

pm/ mark/