reklama
kategoria: Kraj
21 styczeń 2025

W ramach Partnerstwa Wschodniego przygotowywane są dokumenty akcesyjne do UE dla Ukrainy, Mołdawii i Gruzji

zdjęcie: W ramach Partnerstwa Wschodniego przygotowywane są dokumenty akcesyjne do UE dla Ukrainy, Mołdawii i Gruzji / fot. PAP
fot. PAP
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która uczestniczyła we wtorek w Jasionce (woj. podkarpackie) w konferencji CORLEAP powiedziała PAP, że w ramach Partnerstwa Wschodniego przygotowywane są dokumenty akcesyjne do UE dla trzech krajów: Ukrainy, Mołdawii i Gruzji.
REKLAMA

Materiał wideo dostępny na: https://wideo.pap.pl/pap-media,101/wiceszefowa-msz-o-ukrainie-droga-europejska-jest-coraz-blizsza-osiagniecia-sukcesu,79130

We wtorek w Jasionce odbyło się 13. doroczne posiedzenie Konferencji Władz Lokalnych i Regionalnych Partnerstwa Wschodniego (CORLEAP). Na Podkarpacie przyjechali liderzy i przedstawiciele Europejskiego Komitetu Regionów (KR) oraz państw Partnerstwa Wschodniego, czyli Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

Dulkiewicz jest członkinią prezydium CORLEAP, współprowadziła wtorkowe spotkanie w Jasionce, jest również przewodniczącą grupy roboczej ds. Ukrainy w Europejskim Komitecie Regionów.

Prezydent Gdańska powiedziała PAP, że jednym z sukcesów tej grupy są szkolenia prowadzone dla przedstawicieli administracji publicznej z Ukrainy. „Szkolenia ta prowadzone są u nas, w kraju. Robi to zarówno województwo podkarpackie, samorząd województwa i miasta Rzeszowa, ale to samo robimy także my, na Pomorzu. Cieszę się, że udało się wciągnąć w to chociażby kolegów samorządowców z Francji, którzy są bardzo aktywni oraz z Niemiec” – dodała.

Jak podkreśliła Dulkiewicz, wszystkim zaangażowanym w Partnerstwo Wschodnie zależy, aby każda gmina i miasto w Ukrainie miały partnera po stronie UE. Zaznaczyła, że nie chodzi tutaj o finanse, ale przekazanie wiedzy. „Know-how jest czymś bardzo ważnym” – dodała.

Poinformowała, że obecnie przygotowuje w ramach Partnerstwa Wschodniego dokumenty dotyczące akcesji do UE trzech krajów: Ukrainy, Mołdawii i Gruzji.

„Wyzwaniem na pewno jest w tej grupie Gruzja, po tych ostatnich zmianach politycznych. Natomiast w ramach Partnerstwa Wschodniego umówiliśmy się, że tak długo, jak to będzie możliwe, chcemy to partnerstwo na poziomie lokalnym i regionalnym utrzymać i wspierać. Chcemy wierzyć, że to pozwoli Gruzji wytrwać na tej drodze do Unii Europejskiej, bo widzimy też, jak bardzo silny jest opór społeczeństwa” – powiedziała Dulkiewicz.

Mówiąc o Mołdawii zwróciła uwagę na zagrożenie ze strony Rosji, a także na ubiegłoroczne referendum, w którym większość mieszkańców opowiedziała się za członkostwem w UE. „Naszą rolą jest wspieranie tej drogi do Unii Europejskiej, tak bardzo jak możemy. I tutaj pewnie ważne będą różnego rodzaju szkolenia, wymiana doświadczeń i oczywiście także wsparcie finansowe, które jest przewidziane Komisję Europejską” – podkreśliła.

Zdaniem Dulkiewicz, bardzo ważną kwestią w przypadku Ukrainy jest jej decentralizacja. „Na pewno budowanie silnego samorządu regionalnego, który jest blisko ludzi, który bierze odpowiedzialność, jest czymś bardzo ważnym” – stwierdziła.

W ocenie prezydent Gdańska, sytuacja geopolityczna nie powinna wpłynął na kurs, który obrała Mołdawia i Ukraina. Jak zaznaczyła, polityka UE w tym zakresie jest bardzo jasna. „Mamy też sygnały od przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, którzy wspólnie z nami, z przedstawicielami władz lokalnych, chcą tę drogę, tych dwóch krajów, które chcą być w UE, wspierać” – zaznaczyła Dulkiewicz.

Europejski Komitet Regionów (KR) działa od 1994 r. Został powołany do życia na mocy traktatu z Maastricht. Zasiada w nim 329 członków i 329 zastępców ze wszystkich krajów UE, którzy zostali wybrani na szczeblu lokalnym lub regionalnym. Polskę w KR reprezentuje 42 marszałków województw, prezydentów miast, burmistrzów i wójtów.

Rolą tej instytucji jest prezentowanie na forum unijnym stanowisk władz szczebla niższego niż krajowy (tj. regionów, hrabstw, prowincji, gmin i miast) wobec ustawodawstwa UE. KE i Rada mają obowiązek zasięgania opinii KR w sprawach dotyczących bezpośrednio władz lokalnych i regionalnych. (PAP)

huk/ par/ lm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kościerzyna
0.7°C
wschód słońca: 07:48
zachód słońca: 16:11
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kościerzynie

kiedy
2025-02-04 19:00
miejsce
Kino Remus, Kościerzyna, ul. 3 Maja 9
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-09 16:00
miejsce
Gminny Ośrodek, Kultury, Sportu i...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-13 17:00
miejsce
Kino Remus, Kościerzyna, ul. 3 Maja 9
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-23 16:00
miejsce
Kino Remus, Kościerzyna, ul. 3 Maja 9
wstęp biletowany