Raiskin i Mossakowski w Filharmonii Narodowej w Warszawie
„Larghetto na orkiestrę” Jamesa MacMillan; „Cortege et litanie” op. 19 nr 2 na organy i orkiestrę Marcela Dupré; „Toccata festiva” op. 36 na organy i orkiestrę Samuela Barbera oraz III Symfonia D-dur „Polska” Piotra Czajkowskiego złożą się na sobotni koncert symfoniczny w Filharmonii Narodowej.
Kiedy w roku 2023 wybitny młody wirtuoz, improwizator, kompozytor i laureat licznych konkursów Karol Mossakowski objął funkcję tytularnego organisty kościoła św. Sulpicjusza w Paryżu, zrobiło się o nim bardzo głośno.
„By w pełni docenić wiadomość znad Sekwany, należałoby przypomnieć o wadze, jaką Francuzi od stuleci przykładają do muzyki organowej. Wśród organistów najważniejszych kościołów Paryża znajdowali się César Franck, Olivier Messiaen, Marcel Dupré” - napisał muzykolog Bartłomiej Gembicki.
Są wyjątkowe - mówi o organach w paryskim kościele Świętego Sulplicjusza Karol Mossakowski. „Ich paleta brzmień jest tak nieprawdopodobnie bogata, że można na nich wykonywać nie tylko muzykę francuską XIX wieku, czy późniejszą lub wcześniejszą, lecz także – dzięki brzmieniom gambowym – również muzykę niemiecką. Chyba nie ma drugiego instrumentu z tego okresu o tak szerokich możliwościach brzmieniowych” - zaznaczył Karol Mossakowski w wywiadzie przeprowadzonym przez Leszka Bernata dla „Ruchu Muzycznego".
Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Daniel Raiskin. Artysta dorastał w Petersburgu, gdzie kształcił się w słynnym konserwatorium. Kontynuował studia w Amsterdamie i we Fryburgu Bryzgowijskim. Miał zostać altowiolistą, ale spotkanie z wybitnym dyrygentem – Lwem Sawiczem skłoniło Raiskina do zajęcia się dyrygenturą.
Od sierpnia 2018 roku Daniel Raiskin pełni funkcję dyrektora muzycznego Winnipeg Symphony Orchestra, a od sezonu 2017/2018 – pierwszego dyrygenta gościnnego Orkiestry Filharmonii Belgradzkiej. Od sezonu 2020/2021 jest głównym dyrygentem Orkiestry Filharmonii Słowackiej w Bratysławie.
Daniel Raiskin regularnie współpracuje m.in. z Dusseldorfer Symphoniker, Orkiestrą Teatru Maryjskiego, Orkiestrą Filharmonii Moskiewskiej, Mozarteumorchester Salzburg, NDR Radiophilharmonie, Orchestre National de Belgique, Orchestre National de Lyon.
Artysta współpracuje pracuje z młodzieżowymi orkiestrami m.in. w Kanadzie, Estonii, Niemczech, Islandii, Holandii, Rosji i RPA.
Wśród ostatnich nagrań dyrygenta znajduje się III Symfonia d-moll Mahlera i IV Symfonia c-moll Szostakowicza (AVI), oba spotkały się z wielkim uznaniem krytyków. (PAP)
abe/ lm/