reklama
kategoria: Muzyka
4 październik 2024

Poznańskie Słowiki świętują 85 lat istnienia

zdjęcie: Poznańskie Słowiki świętują 85 lat istnienia / fot. PAP
fot. PAP
85 lat istnienia świętować będzie w piątek i sobotę koncertami w poznańskiej Auli Uniwersyteckiej Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki". Zespół powołał jesienią 1939 roku Stefan Stuligrosz, później kierował nim przez ponad siedem dekad.
REKLAMA

Poznańskie Słowiki to, jak podkreśla Filharmonia Poznańska, najsłynniejszy chór w Polsce. Śpiewał we wszystkich niemal krajach europejskich oraz poza Europą.

W piątek i w sobotę w Auli UAM podczas koncertu "Klasycy swoich czasów" chór w towarzystwie solistów i Orkiestry Filharmonii Poznańskiej wykona utwory Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Szef artystyczny i dyrygent chóru Maciej Wieloch powiedział PAP, że Poznańskie Słowiki celebrują swoje 85-lecie w niezłej kondycji artystycznej.

"Pracujemy cały czas, żeby było jak najlepiej, żeby koncerty wyszły nam jak najpiękniej. Mam nadzieję, że zespół jest dobrze przygotowany i pięknie zaśpiewamy w piątek i sobotę. Wykonamy +Completorium+ Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, utwór wokalno-instrumentalny, pewnie największe, najpiękniejsze dzieło polskiego baroku. W drugiej części zabrzmi +Vesperae solennes de confessore+ Mozarta. To dwa bardzo piękne utwory, myślę, że publiczność będzie zachwycona" – powiedział.

Maciej Wieloch przyznał, że liczba chłopców zgłaszających się do chóru jest mniejsza niż przed laty, niezmiennie jednak zespół utrzymuje najwyższy poziom artystyczny.

"Pół wieku temu i wcześniej do chóru zgłaszało się 200, ponoć nawet 300 chłopców rocznie, z czego wybierano kilkunastu najbardziej muzykalnych. Teraz zgłasza się dużo mniej kandydatów" – powiedział. Podkreślił, że uczestnictwo w chórze Poznańskie Słowiki to prawdziwa szkoła budowania wrażliwości muzycznej, charakteru i współpracy z innymi.

"Nieustannie apelujemy do rodziców: jeżeli wasz syn ma słuch, podśpiewuje, chętnie słucha muzyki, warto spróbować zgłosić go do naszego chóru. Tutaj chłopcy mają szansę rozwinąć swoją wrażliwość na piękno, nie tylko piękno muzyczne. Przygotowując utwory mówimy o historii, sztukach plastycznych, geografii. Śpiewamy w różnych językach. Nasz chór powinien zainteresować rodziców, którzy mają muzykalnego syna, ale nie chcą go posłać do szkoły muzycznej. U nas rozwinie się muzycznie, poza tym nauczy się wspólnej pracy z kolegami, odpowiedzialności, punktualności i samodzielności" – zapewnił.

Początki zespołu sięgają jesieni 1939 roku; wkrótce po wybuchu II wojny światowej dziewiętnastoletni Stefan Stuligrosz skupił wokół siebie garstkę śpiewaków Chóru Katedralnego prowadzonego przez ks. Wacława Gieburowskiego i rozpoczął konspiracyjne próby. Od 1950 roku chór działa przy Filharmonii Poznańskiej.

Prof. Stuligrosz, dyrygent, kompozytor, organista, wieloletni rektor i wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu był szefem artystycznym Poznańskich Słowików przez ponad 70 lat, aż do śmierci w czerwcu 2012 roku. Stworzył zespół o niepowtarzalnym i rozpoznawalnym obliczu artystycznym.

"Profesor nie żyje od 12 lat, a moi najmłodsi chłopcy mają 8-9 lat. Nie ma jednak próby, żeby nie pojawiło się jakieś nawiązanie, do jego powiedzenia, do jakiś metody śpiewania prof. Stuligrosza; żeby nie pojawiła się jakaś anegdota o nim. Staramy się, żeby pamięć o nim była żywa" – podkreślił Maciej Wieloch, także wychowanek profesora, jego wieloletni asystent i drugi dyrygent. Po śmierci Stuligrosza, zgodnie z jego wolą, został mianowany szefem artystycznym chóru.

Zespół ma różnorodny repertuar – od dzieł mistrzów średniowiecznych, epoki renesansu poprzez arcydzieła baroku Johanna Sebastiana Bacha czy Georga Friedricha Haendla, utwory klasycyzmu Wolfganga Amadeusza Mozarta, Josepha Haydna, Ludwiga van Beethovena czy Karola Kurpińskiego, romantyzmu: Fryderyka Chopina, Franza Schuberta i Stanisława Moniuszki, po kompozycje współczesne, a także opracowania przebojów muzyki rozrywkowej. Obecnie chór liczy ok. 80 osób.

W ciągu 85 lat istnienia zespół tworzyło ponad 1600 śpiewaków. Poznańskie Słowiki śpiewały dla koronowanych głów, prezydentów, premierów i papieży, w tym wielokrotnie dla papieża Jana Pawła II.

Chór współpracował z wybitnymi artystami, m.in. z Barbarą Hendricks, Margaret Marshall, Adele Stolte, Renatą Scotto, Krystyną Szostek-Radkową, Teresą Żylis-Garą, Ryszardem Karczykowskim czy Wiesławem Ochmanem.

Poznańskie Słowiki dały ponad 2,4 tys. koncertów w Polsce, miały ponad 160 wyjazdów zagranicznych, dały w ich trakcie blisko 1 tys. koncertów. Chór ma na swoim koncie kilkadziesiąt płyt, kaset, dwa nagrania DVD, udział w dwóch filmach fabularnych oraz niezliczoną liczbę nagrań radiowych i telewizyjnych. (PAP)

rpo/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kościerzyna
2.7°C
wschód słońca: 08:03
zachód słońca: 15:29
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kościerzynie

kiedy
2025-02-04 19:00
miejsce
Kino Remus, Kościerzyna, ul. 3 Maja 9
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-09 16:00
miejsce
Gminny Ośrodek, Kultury, Sportu i...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-23 16:00
miejsce
Kino Remus, Kościerzyna, ul. 3 Maja 9
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-08 18:30
miejsce
Kino Remus, Kościerzyna, ul. 3 Maja 9
wstęp biletowany