12 czerwiec 2022

Prof. Ryszard Legutko otrzymał nagrodę im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

zdjęcie: Prof. Ryszard Legutko otrzymał nagrodę im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego / fot. PAP
Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński wręczył w niedzielę podczas XII Kongresu Polska Wielki Projekt nagrodę im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego europosłowi, filozofowi prof. Ryszardowi Legutce.

W niedzielę w stołecznych Arkadach Kubickiego odbył się trzeci, ostatni dzień XII Kongresu Polska Wielki Projekt. Na sali obecni byli m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Legutko dziękując za nagrodę powiedział, że jest ona tym bardziej cenna przez to, że "w poprzednich latach wyróżnienie to otrzymywali wybitni przedstawiciele naszej kultury". Dodał, że jest "wzruszony wspominając patrona nagrody śp. Lecha Kaczyńskiego".

Europoseł wygłosił także krótki wykład pt. "Sowa Minerwy wyleciała o świcie", którego tytuł nawiązuje do początku książki Hegla "Zasady filozofii prawa".

Ryszard Antoni Legutko urodził się 24 grudnia 1949 roku w Krakowie. Jest filozofem, publicystą i profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest też autorem książek o tematyce społeczno-politycznej, tłumaczem i komentatorem dzieł Platona.

W latach 2005–2007 był senatorem i wicemarszałkiem Senatu VI kadencji, w 2007 r. - ministrem edukacji narodowej, w latach 2007–2009 sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Od 2009 r. jest posłem do Parlamentu Europejskiego VII, VIII i IX kadencji, jest też współprzewodniczącym Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

"Honorowa Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego to oficjalna nagroda ustanowiona w 2011 r., przez organizatorów Kongresu Polska Wielki Projekt. Jest ona przyznawana wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego poznania i zrozumienia historii, tradycji i współczesności naszego kraju" - czytamy na stronie organizatora.

Niedziela była ostatnim dniem Kongresu, podczas którego odbyły się panele pt. "Odwieczna Europa", "Rzeczpospolita Wielu Wolnych Narodów" oraz "Sowa Minerwy wyleciała o świcie". W trakcie kongresu debatowano m.in. na temat Trójmorza, Rosji, nowoczesnych technologii, kwestii unijnych czy regionu Europy Środkowej. (PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk

amk/ mhr/