24 wrzesień 2020

Pomorskie: dwa specjalistyczne szpitale dedykowane ciężkim przypadkom Covid-19

fot. By Artur Andrzej - Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17696294
Dwa szpitale w woj. pomorskim - 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku i Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie - zostały wyznaczone do leczenia ciężkich przypadków Covid-19. W ostatnich dniach w regionie znacząco wzrosła dynamika zakażeń koronawirusem.
REKLAMA

O wyznaczeniu przez wojewodę pomorskiego dwóch specjalistycznych placówek na Pomorzu dedykowanych opiece nad osobami z Covid-19, wymagającymi specjalistycznego leczenia, poinformował w czwartek rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Michał Piotrowski.

W rozesłanym tego dnia mediom komunikacie poinformował on, że – decyzją wojewody – do takiej opieki wskazane zostały podległy Ministerstwu Obrony Narodowej 7. Szpital Marynarki Wojennej (MW) w Gdańsku i należący do pomorskiego samorządu Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie.

"Wyznaczenie placówek, które zapewnią kompleksową opiekę, jak np. zabiegi chirurgiczne, kardiologiczne, leczenie udarów, które są także udziałem zakażonych, jest obecnie niezbędne” – powiedziała cytowana w komunikacie członek zarządu województwa pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska.

Piotrowski przypomniał z kolei, że oba wskazane szpitale zapewnią opiekę nie tylko w zakresie intensywnej terapii, ale także neurologii, chirurgii ogólnej, ortopedii i urologii. „Ponadto, szpital w Kościerzynie zapewni leczenie pacjentów dotkniętych COVID-19 w zakresie kardiologii, psychiatrii, reumatologii i pediatrii, a7. Szpital MW – okulistyki i otolaryngologii” – wyjaśnił.

Kapała-Sokalska podkreśliła, że taki podział zadań "pozwoli na skoordynowanie na terenie naszego województwa opieki nad pacjentami, gdy obok zakażenia koronawirusem zajdzie potrzeba udzielenia wsparcia również w zakresie choroby współtowarzyszącej". "Wciąż jednak najwięcej pacjentów z COVID-19 jest leczonych w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy” – wyjaśniła.

Przez pierwsze trzy miesiące pandemii rolę szpitala jednoimiennego w woj. pomorskim pełnił 7. Szpital MW. 1 czerwca br., decyzją wojewody przestał pełnić tą funkcję. Większość wymagających hospitalizacji chorych na Covid-19 trafiała do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, a pacjenci potrzebujący dodatkowo pomocy innych specjalistów byli kierowani do szpitala w Grudziądzu woj. kujawsko-pomorskim.

W ostatnim czasie, kiedy liczba zakażeń w kraju i w Pomorskiem zaczęła dynamicznie rosnąć, w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy zaczęło brakować personelu, a placówka w Grudziądzu przestała przyjmować pacjentów z województwa pomorskiego z powodu braku miejsc.

Z tych powodów przedstawiciele samorządu woj. pomorskiego od wielu dni apelowali do wojewody pomorskiego o wskazanie placówek, które miałyby zajmować się ciężkimi przypadkami Covid-19 oraz osobami, które – poza Covid-19 cierpią też na inne schorzenia. Chodziło o szpitale wysokospecjalistyczne - wyposażone w odpowiedni sprzęt i dysponujące różnymi specjalistami.

W ostatnich tygodniach region pomorski plasował się w krajowej czołówce pod względem dynamiki wzrostu zakażeń SARS-CoV-2. Choćby w czwartek, gdy w województwie odnotowano 143 nowe przypadki, Pomorskie znalazło się na trzecim miejscu w kraju pod względem liczby zachorowań. Podobnie wyglądała sytuacja w ostatnich kilkunastu dniach.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało, że – w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem, powiat kartuski znalazł się w czerwonej strefie, z kolei miasto Sopot – w żółtej. (PAP)

Autor: Anna Kisicka

aks/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
12267
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kościerzynie