reklama
kategoria: Miasto
18 styczeń 2024

Kościerzyna: perła Pojezierza Kaszubskiego

zdjęcie: Kościerzyna: perła Pojezierza Kaszubskiego / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Zapraszamy do Kościerzyny. Odkryj świat jezior Gałęźne, Kapliczne i Wierzysko.
REKLAMA

Tego szukamy w Kościerzynie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Kościerzyna pogoda, praca Kościerzyna, Kościerzyna, info Kościerzyna, LO Kościerzyna, budowlanka Kościerzyna.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Kościerzynie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jej historii.
W dokumentach z 1284 r. pojawiają się pierwsze wzmianki o Kościerzynie, miejscowości zlokalizowanej w regionie zwanym Pirsona, przy grodzie obronnym o nazwie Costerina. Wówczas osada ta została nadana przez księcia pomorskiego Mściwoja II swojej kuzynce, księżniczce Gertrudzie, razem z 21 innymi miejscowościami w tym obszarze. W 1312 r. tereny, na których leżała Kościerzyna, zostały sprzedane Zakonowi Krzyżackiemu. W okresie ich panowania wieś rozwijała się, stając się jednym z istotnych ośrodków w tym rolniczym regionie, a w 1398 r. otrzymała status miasta.

W okresie od 1772 do 1818 r., czyli po pierwszym rozbiorze Polski, Kościerzyna znalazła się pod panowaniem pruskim. W XIX wieku, po częściowej odzyskaniu niepodległości, stała się miastem powiatowym. Handel i drobny przemysł dynamicznie się rozwijały, co doprowadziło do energicznej odbudowy miasta. Wybudowano nowe drogi i linie kolejowe, łączące Kościerzynę z większymi ośrodkami, takimi jak Bytów, Chojnice, Tczew i Gdańsk. Ważnym impulsem dla rozwoju miasta było także powstanie w 1931 r. magistrali węglowej, która łączyła zagłębie Górnego Śląska z Gdynią, a przez Kościerzynę przebiegała jej trasa.

W okresie międzywojennym rozkwitł przemysł rolno-przetwórczy w Kościerzynie. Znajdowała się tu największa bekoniarnia w Polsce. Miasto aktywnie inwestowało w rozwój turystyki z nowo powołanym oddziałem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego oraz promocję kultury kaszubskiej, czego przykładem było organizowanie m.in. Wystawy Przemysłu Ludowego i Sztuki Wiejskiej. Lokalna prasa zaczęła się rozwijać, z kilkoma nowymi tytułami. Duże zainteresowanie wzbudziła również miejscowa pracownia haftu kaszubskiego.

Po wybuchu II wojny światowej 2 września 1939 r. Kościerzynę zajęły siły hitlerowskie. Günther Modrow, zbrodniarz wojenny, objął stanowisko okupacyjnego starosty i kierownika powiatowej organizacji NSDAP, stając się głównym sprawcą zbrodni w Skarszewach i oprawcą miejscowej ludności. W wyniku likwidacji inteligencji przeprowadzono wysiedlenie ludności, która osiedliła się w mieście po 1920 r. 8 marca 1945 r. Armia Czerwona wkroczyła do miasta, powodując niewielkie zniszczenia. Niemniej jednak kontakt z radzieckimi żołnierzami, często dokonującymi grabieży i gwałtów na miejscowej ludności, która niesłusznie była traktowana jako niemiecka, pozostawił negatywne wspomnienia wśród mieszkańców.

W 1992 r. utworzono samodzielną gminę miejską Kościerzyna poprzez wydzielenie obszaru miasta z dotychczasowej gminy miejsko-wiejskiej.

Sięgnij po więcej informacji od Twojego Miasta!

Fakty
Dane statystyczne
Pogoda
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kościerzyna
0.8°C
wschód słońca: 07:26
zachód słońca: 15:41
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kościerzynie

kiedy
2024-11-23 19:00
miejsce
Kino Remus, Kościerzyna, ul. 3 Maja 9
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-28 19:00
miejsce
Kino Remus, Kościerzyna, ul. 3 Maja 9
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-06 19:00
miejsce
Kino Remus, Kościerzyna, ul. 3 Maja 9
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-07 20:00
miejsce
Texas Pub, Kościerzyna, ul. Długa 11
wstęp biletowany