7 sierpień 2020

Kościński dla PAP: Polacy przekazali blisko 900 mln zł dla OPP z 1 proc. PIT

fot. PAP
W tym roku w ramach rozliczenia PIT Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego (OPP) blisko 900 mln zł - poinformował PAP w piątek minister finansów Tadeusz Kościński. Zaznaczył, że to rekordowa kwota, o 25 mln zł wyższa niż w ubiegłym roku.
REKLAMA

„W tym roku Polacy po raz kolejny pokazali, że chętnie wspierają bliskie im cele, przekazując w swoich rocznych rozliczeniach PIT blisko 900 mln zł dla organizacji pożytku publicznego. To rekordowa kwota, wyższa o 25 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem” – poinformował Kościński.

„Cieszę się również z tego, że jako resort finansów znacznie ułatwiamy Polakom rozliczanie podatków, w tym np. przekazanie 1 proc. poprzez usługę Twój e-PIT. To praktyczny wymiar naszego zorientowania na klienta. Stawiamy podatników i przedsiębiorców w centrum uwagi, staramy się dobrze poznać ich potrzeby i dostarczać im nowoczesne, przyjazne usługi, aby w ten sposób ułatwiać ich codzienne funkcjonowanie” – dodał.

Zgodnie z danymi resortu finansów na 7 sierpnia, w 2020 r. kwota 1 proc. podatku należnego przekazana organizacjom pożytku publicznego (z rozliczenia za 2019 r.) wyniosła 899,4 mln. W zeszłym roku Polacy zasilili OPP kwotą 874,4 mln zł.

Jak przypomina Ministerstwo Finansów, kwoty te rosną z roku na rok. Przykładowo w 2015 r. Polacy przekazali OPP 560 mln, w 2016 r. 619,1 mln, w 2017 r. 662,2 mln, a rok później – 763,9 mln zł.

Resort finansów zastrzega, że pełna kwota podatku dla OPP za 2019 r. i liczba podatników, którzy przekazali swój 1 proc. podatku, będzie znana na przełomie trzeciego i czwartego kwartału br.

W związku z epidemią koronawirusa w tym roku PIT za zeszły rok można było rozliczyć do 1 czerwca. Ze statystyk MF wynika, że mimo to 97 proc. podatników rozliczyło się w standardowym terminie do 30 kwietnia. Jak informował fiskus na początku czerwca, ok. 18,3 mln deklaracji PIT złożono elektronicznie, co jest nowym rekordem. Resort finansów ocenił, że tak wysoka liczba PIT-ów które zostały złożone elektronicznie, to m.in. zasługa usługi Twój e-PIT, przez którą wpłynęło ok. 8,7 mln deklaracji. Ogólnie złożono ok. 20,9 mln PIT-ów. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ je/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
pomorskie
12267
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kościerzynie